Konferencija, Mišljenja & Razgovori

Branislav Mamić: „Lokalni i manjinski mediji mogu odigrati ključnu ulogu u procesu intenzivnijeg razvoja turističke razmene u regionu.“

Treća evropska konferencija posvećena manjinskim i lokalnim medijima održaće se 28. i 29. novembra u Novom Sadu. Jedan od ovogodišnjih partnera konferencije  čija glavna tema jesu manjinski i lokalni mediji u kontekstu razvoja turizma, je Privredna komora Vojvodine. Upravo zato smo razgovarali sa Branislavom Mamićem, sekretarom Udruženja usluga Privredne komore Vojvodine.

 

Zašto je Privredna komora Vojvodine, koja je ove godine obeležila 100 godina postojanja, ponudila partnersku ruku Evropskoj konferenciji posvećenoj manjinskim i lokalnim medijima, a u kontekstu turizma i privrede?

 

B. M.: „Turizam je značajna privredna grana koja ima veliki potencijal, a u tekućim uslovima kada je problem nezaposlenosti posebno izražen, dodatno važna, jer obezbeđuje povećanje zaposlenosti u odnosu na ostale sektore privrede. Vojvodina je područje bogato vodom i plodnim zemljištem sa Novim Sadom kao središtem, koje s ponosom ističe svoju srednjovekovnu urbanu tradiciju i kulturu što je u velikoj meri uticalo na izbor grada Novog Sada za prestonicu Evropske kulture 2021. godine. Upoznavanje potencijalnih turista iz regiona  sa bogatom turističkom, kulturno istorijskom, gastro-vinskom ponudom Vojvodine bi trebalo da bude jedan od permanentnih tema kako lokalnih i manjinskih medija, tako i ukupne medijske scene uopšte.“

 

Na koji način manjinski i lokalni mediji doprinose razvoju turizma sada,  iz pogleda PKV, a kako bi možda u budućnosti mogli to da rade?

 

B. M.: „Angažovanje  lokalnih i manjinskih medija može značajno doprineti pozicioniranju Vojvodine i grada Novog Sada na turističkoj mapi regiona, Evrope i sveta, koju turistička privreda treba da iskoristi pripremom atraktivnih turističkih program. Unapređivanje saradnje i intezivnije širenje informacija i kontakata između ljudi različitog porekla sigurno može biti pokretačka snaga za razvijanje budućih zajedničkih projekata u svim aspektima privrednog, kulturnog života i naročitio u predstavljanju raznih turističkih proizvoda. Interkulturna različitost upravo može biti od pomoći u povećanju privlačnosti svih regiona, gde su prisutne manjinske zajednice kako za lokalno stanovništvo tako i za turiste. Upravo su lokalni mediji izvanredan alat za takvu aktivnost.“

 

Na koji način turizam razvija PKV – šta je u agendi Komore, kada se radi o promovisanju prirodne i kulturne baštine Vojvodine?

 

B. M.: „Vojvodina bi posebno trebala biti posvećena valorizaciji vodnih tokova koji se nalaze na njenom području, ali i ubrzanom razvoju ruralnog turizma i ugostiteljstva zasnovanog na gastronomskoj baštini i autohtonim kulinarskim iskustvima brojnih etničkih grupa koji su naselili ovaj prostor. Prirodni termomineralni izvori kojima Vojvodina obiluje su veliki potencijal za razvoj zdravstvenog turizma, a dužina i plovnost rečnih vodenih tokova za razvoj nautičkog turizma. Veoma je bitno da je Vlada Republike Srbije usvojila  Strategiju razvoja turizma Republike Srbije za period 2016-2025.godine, kako bi olakšali i obezbedili uslove za ulaganja od strane potencijalnih, domaćih i  stranih investitora. U skladu sa ovom strategijom, AP Vojvodina i pojedine jedinice lokalne samouprave su donele programe razvoja turizma na svom području što će sigurno obezbediti usove za  privlačenje  novih investicija.“

 

Kako bi trebala ili mogla da izgleda saradnja između PKV i manjinskim i lokalnim medijima u oblasti prezentacije vojvođanskog turizma, a i samih pomenutih institucija? Kako zamišljate idealno stanje, odnosno kako „vizionirate“ ovu saradnju?

 

B. M.: „Turizam specijalnih interesovanja nije razvijen u skladu sa potencijalima koji se mogu oceniti kao izuzetno povoljni u Vojvodini. Glavni motivi putovanja su aktivnosti u sklopu posebnih interesa pojedinaca, dok su sekundarni motivi povezani s ličnim izazovima, uživanjem u prirodi te praktikovanju zdravog načina života. Shodno tome, u budućim planovima neophodno je aktivnije razvijati proizvode specijalnih interesa (kulturne, biciklističke, vinske, gastronomske rute i dr.), čime će se obogatiti turistička ponuda Vojvodine.

 

Vojvodina je multietnička sredina (Srbi, Mađari, Crnogorci, Slovaci, Rusini, Hrvati, Jevreji, Romi i drugi) u kojoj su nacionalne zajednice ravnopravno zastupljene u političkom, javnom i kulturnom životu.

 

Različite kulture i običaju su uticali na oblikovanje turističkog proizvoda Vojvodine i njegovu atraktivnost. Upravo je ovo važna informacija gde lokalni i manjinski mediji mogu uzeti aktivnu ulogu i u oba smera promovisati turističke ponude raznih manjinskih grupa i distribuirati ih u više pravaca.“

 

Ova konferencija je evropskog ranga i otuda pitanja na koji način je PKV umrežena sa regionalnim privrednim komorama, i da li postoji saradnja – i kakva – u oblasti turizma?

 

B. M.: „PKV je veoma aktivna na polju razvijanja saradnje i umrežavanja poslovnih subjekata na širem regionalnom nivou. Dokaz za to su već potpisani mnogi sporazumi i memorandumi o saradnji sa regionalnim privrednim komorama iz Mađarske, Slovačke, Češke, Hrvatske,Slovenije, Bosne i Hercegovine, i šire. Uzimanjem učešća ne samo na sajmovima turizma u Beču, Budimpešti, Zagrebu, već i u raznim promotivnim manifestacijama sa etno, gastro i vinskom tematikom su dokaz naše opredeljenosti za što brži i intenzivniji razvoj turističke razmene u regionu. Lokalni i manjinski mediji mogu odigrati ključnu ulogu u tom procesu.“