Prof.dr Smiljana Milinkov šefica Odseka za medijske studije, Filozofski
fakultet, Novi Sad
„U društvu koje teži da bude demokratsko, razmena mišljenja je preko potrebna, pogotovo ako imamo u vidu da je reč o medijima manjinskih zajednica. Uvek je značajno kada se temi
manjinskih medija i zajednica posveti dodatna pažnja i kada studenti i studentkinje dobiju drugačiju perspektivu i imaju priliku da čuju neke autentične glasove. ’Media Talks’ su prava
prilika za to!“
Da li model razgovora/predavanja „Media Talks“ koji će biti održan na Filozofskom
fakultetu u Novom Sadu, može dodatno inspirisati studente i otvoriti im nove perspektive u sagledavanju problematike manjinskih medija i zajednica?
S obzirom da se na Filozofskom fakultetu tradicionalno odvija nastava na jezicima
različitih nacionalnih zajednica, može se reći da se studenti školuju u jednoj atmosferi multijezičnosti. U nastavnim planovima Žurnalistike i Komunikolgije i odnosa s javnošću su i predmeti koji se konkretno bave pitanjima interkulturalnosti, medija i izveštavanjem na jezicima različitih nacionalnih zajednica. Takođe se znatna pažnja posvećuje društveno osetljivim grupama. Naravno, uvek je značajno kada se tim temama posveti dodatna pažnja i kada studenti i studentkinje dobiju drugačiju perspektivu i imaju priliku da čuju neke autentične glasove.
„Media Talks“ su prava prilika za to.
Imajući u vidu da su ciljne grupe projekta koji realizujemo, studenti kulturologije, komunikologije i novinarstva, odnosno budući „radnici“ u medijskoj industriji, da li je naučni pristup ključ inovativnosti u preduzetničkom poduhvatu, posebno u medijskoj sferi?
Od svog osnivanja, 2004. godine i prvih generacija studenata i studentkinja Odsek za
medijske studije posvećuje pažnju spajanju teorije i prakse, sa posebnom brigom o profesionalnim i etičkim standardima. Negujemo dobru saradnju sa različitim medijskim i istraživačkim organizacijama, novinarskim udruženjima, civilnim organizacijama i smatram da je to povezivanje uvek na obostranu korist u smislu proširivanja znanja i iskustava.
Koliko je važan razgovor, debata, razmena mišljenja u razumevanju problematike
manjinskih medija?
U društvu koje teži da bude demokratsko, razmena mišljenja je preko potrebna,
pogotovo ako imamo u vidu da je reč o medijima manjinskih zajednica. U situaciji kada mediji koji izveštavaju na većinskom jeziku uglavnom ignorišu nacionalne zajednice, što sa druge strane dovodi i do određene zatvorenosti i samodovoljnosti manjinskih medija, važno je podsticati razmenu iskustava, dijalog i negovati ono što nedostaje našem društvu, a to je interkulturalnost, odnosno saradnja i prožimanje različitih nacija, jezika i kultura.
Prijavni formular za događaj ,,Media Talks“
Razgovor vodio: Željko Ivanji