,,U Srbiji, pa i na celom Zapadnom Balkanu, gde se suočavamo sa brojnim izazovima, solutions journalism je posebno važan jer može da pomogne u izgradnji otpornijeg i održivijeg društva, promovišući pozitivne primere i inspirišući građane da se aktivno uključe u proces promena.“
Media Talks 2024 izlazi samo sa jednom temom. Novinarstvo rešenja (Solution journalism) krči svoj put u medijskoj današnjici kao svetao primer zainteresovanosti da društva pronađu način da uspostave novu paradigmu kada govorimo o komunikaciji.
Sagovornica Media Ponta je Vladimira Dorčova Valtnerova, urednica portala Storyteller.
Prvi stub novinarstva rešenja (SoJo) kaže: ,,Priča o rešenjima se fokusira na odgovor na društveni problem – i kako je taj odgovor funkcionisao ili zašto nije.“ Sofisticiranost poturivanja raznih informacija u javnom diskursu čini se modus operandi. Kao da je iskonska pokvarenost preuzela baklju u komunikaciji. Da li je novinarstvo rešenja novi narativ koji menja paradigmu komunikacije?
Novinarstvo rešenja definitivno predstavlja osveženje u medijskom prostoru, jer nudi alternativu dominantnom narativu koji se fokusira na probleme i senzacionalizam. Međutim, važno je istaći da solutions journalism nisu pozitivne priče i idealizovanje rešenja. Naprotiv, to je ozbiljno analitičko, pa čak i istraživačko novinarstvo u kojem se dubinski istražuje neko rešenje, ukazujući i na dobre i na loše strane, odnosno ograničenja. Umesto da samo ističe negativnosti, solutions journalism traži odgovore, istražuje šta funkcioniše i kako se pozitivne promene dešavaju, ali uz kritički pristup. Ovo menja paradigmu komunikacije jer vraća poverenje u medije i na neki način nudi nadu i konstruktivne informacije umesto konstantnog bombardovanja negativnim vestima. Solutions journalism takođe osnažuje publiku pokazujući da problemi nisu nerešivi i da pojedinci i zajednice mogu da doprinesu promenama, motivišući ih na akciju. Rekla bih, jer sam sama svedočila impactu koji ima ovo novinarstvo, i da ovaj pristup podstiče dijalog i saradnju između različitih aktera u društvu, što je ključno za rešavanje kompleksnih problema. U Srbiji, pa i na celom Zapadnom Balkanu, gde se suočavamo sa brojnim izazovima, solutions journalism je posebno važan jer može da pomogne u izgradnji otpornijeg i održivijeg društva, promovišući pozitivne primere i inspirišući građane da se aktivno uključe u proces promena.
- Četvrti stub novinarstva rešenja (SoJo) kaže: ,,Priče o rešenjima otkrivaju nedostatke odgovora. Nijedan odgovor nije savršen; neki dobro rade za jednu zajednicu, ali mogu propasti u drugima. Odgovoran reporter pokriva ono što ne funkcioniše u vezi sa tim i postavlja odgovor u kontekst. Drugim rečima, izveštavanje o ograničenjima je od suštinskog značaja.“ Novinarstvo rešenja bi trebalo da tera na društveni dijalog, da otvara sve bolne teme društva, kako bismo se kroz razgovor najzad prihvatili i otkrili nedostatke odgovora.
Četvrti stub solutions journalism-a, koji se odnosi na otkrivanje nedostataka rešenja, je zaista ključan za objektivnost i kredibilitet. Nijedno rešenje nije savršeno i važno je sagledati sve aspekte, uključujući i potencijalne probleme i ograničenja. Ovo otvara prostor za društveni dijalog i kritičko razmišljanje. Kroz analizu nedostataka rešenja, možemo da identifikujemo slabosti i radimo na njihovom unapređenju. Osim toga, ovo doprinosi realnijem sagledavanju problema i sprečava stvaranje lažnih očekivanja. U Srbiji, gde se često suočavamo sa nedostatkom transparentnosti i odgovornosti, solutions journalism može da igra važnu ulogu u podsticanju javne debate i otvaranju prostora za kritiku. Ovo je neophodno za rešavanje društvenih problema. Važno je naglasiti da solutions journalism nije „naivni optimizam“ niti ignorisanje problema. On se zasniva na rigoroznom istraživanju i analizi, pružajući publici potpune i objektivne informacije. Na taj način, solutions journalism doprinosi boljem razumevanju složenih društvenih problema i podstiče traženje konstruktivnih rešenja.
Predavanje i radionica se održavaju u periodu 15:00-17:00 časova u četvrtak, 21. novembra 2024. godine u Digitalnom omladinskom centru, Vojvode Putnika 1, Novi Sad
Organizator: Heror Media Pont
Powered by Ecocivilisation
Projekat je odobren na javnom konkursu Unapređenje profesionalnih standarda u 2024. godini Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.